duvar kağıdı

Welcome, visitor! [ Login

 

Libya İslamcılar için seçim darbe

  • Listed: Mart 17, 2017 3:04 pm

Description

Sonuçlar İslamcıları çok geride bıraktı, ancak her iki taraf zaten bağımsız kişilerle bir koalisyon kurmaya çalışıyor.
Mısır ve Tunus’ta seçimler kazanan İslamcılar için nadir bulunan bir Arap Baharı geriliği ortaya çıktı – fakat bağımsız üyelerle ağır olan parlamentonun yapısı nihai sonucu belirsiz bıraktı.
Seçim, 42 yıllık Muammer Kaddafi’nin tek kişilik kuralıyla ortaya çıkan bir ülke için büyük bir adım. Ayrıca, Kaddafi’nin geçtiğimiz yıl yıkılması ve öldürülmesinden bu yana çeşitli derecelerde başarıyla Libya’da faaliyet gösteren Geçici Ulusal Geçiş Konseyi’nin sona ermesine işaret ediyor.
Seçim komisyonu, eski geçici başbakan Mahmud Jibril’in Ulusal Kuvvetler İttifakı’nın 39 sandalye kazandığını veya partilerin çoğunluğunun yarısını kazandığını söyledi. Müslüman Kardeşler Adalet ve İnşaat Partisi 17 sandalye ile ikinci oldu. Partiler için kenara koyulan diğer 24 koltuk daha küçük fraksiyon kazandı.
Başkent Trablusgarp’da yapılan nihai sonuçlara göre, sadece bir kadın bağımsız bir sandalye kazandı. Gayri resmi kazançlar, partiler bölümünde 33 kadınla sandalye kazandı.
Sürpriz bir sonuçla, eski cihad liderinin ve eski isyancı komutan Abdel-Hakim Belhaj’ın liderliğindeki İslamcı Ulusal Parti sandalye kazanamadı.
Güç dengesi, muhtemelen bazı partilerin gayri resmi olarak bağlı oldukları bağımsız adaylar için bir kenara bırakılacak 120 sandalyeyle uzanıyor. 200 kişilik Ulusal Meclis, NTC Kabinesini değiştirmek için yeni bir hükümet kurulması görevine getirilecek.
Yeni bir anayasa yazmak için 60 üyeli bir panel seçecek başka bir seçim yapılması için NTC tarafından bir kararnamenin onaylanıp onaylanmaması konusunda bir karar olacak ya da orijinal plana geri dönülecek ve panelin kendisini seçecek.
Güç komisyonculuğu, resmi sonuçlar açıklanmadan da başlamıştı. Müttefik Kardeşler önderliğindeki Bay Jibril’in ittifakı ve İslamcıları, bağımsız adayların bağlılıkları için onları iktidar koalisyonlarına sokmak için yarışıyorlar. İttifakı, onbinlerce oyla İslamcı partileri dövdü ve özellikle de ülkenin en büyük iki şehri olan Trablus ve Bingazi’de.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply