duvar kağıdı

Welcome, visitor! [ Login

 

Opera incelemesi: Die Walküre, Kraliyet Opera Binası, Londra

  • Listed: Mart 12, 2017 8:23 am

Description

Pazartesi günkü Das Rheingold’ten sadece iki gün sonra, Covent Garden dinleyicileri Die Walküre’ye davrandı ve gerçek bir muamele yapıldı. Çevrimin ortasında zaten büyük bir başarı olarak görülme güvencesi var.
İlk eylem, bitkin ve kanlı bir Siegmund barınak arayışında olan Hunding’in evinde gerçekleşir. Hunding’in karısı Sieglinde ona su ve dinlenmek için bir yer öneriyor ancak Hunding eve döndüğünde hikaye ortaya çıkıyor: Hunding’in ailesinin birçoğunu öldüren adam Siegmund’a kendi hatası olmadan attı.
Sadece bu değil, ama Hunding’e karşı isteği üzerine yakalanmış ve evlenmiş olan Sieglinde’nin uzun süredir kayıp ikiz kardeşidir.
Ancak geç kaldı, bu yüzden Hunding Siegmund’a gece kalabileceğini söyler, ancak ertesi gün onu savaşta öldürecek.
Sieglinde uyuşturucuları Hunding’in içkisi ve onun ikiz olmasına rağmen evlenmek için Siegmund’la birlikte kaçıyor.

    Bu üç rol için oyuncu kadrosu mükemmel. Opera sesleri çok uzun ve müzikler o kadar güçlü ki, Wagner için hep güçlü sesler duyuyorsunuz, ancak John Tomlinson, Simon O’Neill’in Siegmund gibi görkemli tenor sesi ile tam olarak eşleşen Hunding rolüne muazzam derecede daha gürültülü bir bas sesi getiriyor.
Büyük tenörlerin yumuşak meyvelerinden yoksun olabilir, ancak meyveli önem derecesi Wagner’de istediğin gibi değildir. Hem müzik hem de araziler, güç dolu ve öfke dolu ve eğlendirici (ve Almanca öfkeli ve gıcık olmanın harika bir dili) ve O’Neill’in sesi orkestra üzerindeki müthiş tarzda çaldı.
Bu arada Eva-Maria Westbroeck, Wagnerian yoğunluğunda iki erkeğe uyan bir tarzda ilk hareket üçlüsünü tamamladı, aynı zamanda gerçek hassasiyet verdi. Alışılmışın dışında, ama haklı olarak, izleyiciler birinci davanın tezahürat ile sona erdiğini selamladı ve gerçek yıldızı görmeden önceki her şeydi.

    Tanrı Wotan olarak Bryn Terfel’e ilk bakışımız, ikiinci hareketin başlangıcında geldi. Siegmund ile Hunding arasındaki savaşta tanrıların hangi tarafta atması gereken küçük bir aile tartışması var.
Galce baritonunun muazzam sesi ve hain görünümü, herhangi bir aşamaya hakim olabilir, ancak tek gözlü bir tanrının rolünü oynuyor (diğerini tanrı bilgisiyle değiştirdi) her zamankinden daha korkutucu görünüyor.
En sevdiği kıza, Valkyrie Brunnhilde’ye Siegmund’ın kavgayı kazanmasını sağlamak için söylediği gibi eşi Fricke (Sarah Connolly tarafından şereflendirildi) Hunding’e yardım etmeleri gerektiğini söylüyor.

    Siegmund ve Sieglinde’nin Wotan’ın gayri meşru çocukları oldukları ve planlanan evliliklerinde ensestin dışında kalan Fricka, kocasının aldatmacasından hiç memnun olmamıştı.
Bu işlevsiz aile kavgası, Wotan’ın Siegmund’a yardım etmeme konusunda isteksizce vaat ediyor ancak Brunnhilde, babasının yanına geliyor ve Siegmund’u kurtarmak için hem anne hem de babasının isteklerine karşı elinden gelen her şeyi yapmaya karar veriyor.
Elbette, Wotan’ın hem Siegmund hem de Hunding’i öldürmesiyle felakete son verildi; bu da bizi iki büyük şarkıcıdan mahrum etti, ancak sahnenin tam komutasında Bryn Terfel’den ayrıldı.
Son hareket, Wagner’in görkemli müziğinin her tarafına kadar ilerlediği Valkyries’in ünlü Ride’iyle başlar.

    Müziğin duygusallığı ve gücü, özellikle de Antonio Pappano gibi bir şefin elinde, müthiş ve sadece bir dizi zirveye dayanılmaz bir yapı kazandırıyor, ancak hiçbiri Valkyries kadar iklimsel değil.
Şaşılacak bir şey bu, hızlı arabaların stereolarında oynamak için sürücüleri hızlandırmanın en sevdiği müzik. Gücü, müzikal bir tsunami gibi acımasız bir şekilde seni süpürür. Susan Bullock, şarkıyı Terfel’in diğer tanrılarının yanına sızarken, neredeyse ilkel gücün tiyatro ve öfkesini taşıyan karşı konulmaz bir ses çıkarıyor.
Wagner’s Ring, herhangi bir opera binası için mükemmel bir testtir ve Covent Garden’ın umut verebileceği muhteşem bir deneyim sunmuştur. Bu kadar iyi olur.

    Değerlendirme 5/5
Biletler: 020 7304 4000 veya buraya tıklayın (2 Kasım’a kadar dört ayrı Halka döngüsünde).

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply